Strani

četrtek, 8. oktober 2020

PREDLOGE IGER

 V kolikor za katerokoli igro potrebujete predloge, mi pišite na meil 5ra.strukelj@gmail.com. V kolikor se niso izgubile v vesolju, vam jih bom rade volje posredovala. 

keyboard smash

LABIRINTI

 Iskanje poti in reševanje labirintov imajo učenci zelo radi. A za urjenje tega potrebujemo kar nekaj vaje in učnih listov. Učenci labirinte praviloma rešijo zelo hitro in da se ognemo pretiranemu kopiranju, si lahko labirinte plastificiramo in učenci nato z navadnimi flomastri ali pa flomastri za belo tablo vrišejo pot. Ko rešijo, pa rešitev nato enostavno pobrišejo z bombažno krpico. V kolikor se čez čas pozna rešitev in se labirint umaže, pa ga lahko pobrišemo tudi z vlažno krpo. 







ŠTEVILA DO 100 Z ZOBOTREBCI

Enostaven, hitro narejen in poceni pripomoček za računanje do 100 so zobotrebci. Učenci imajo namreč pri številskih predstavah do 100 nemalokrat kar nekaj težav. Zato jim predlagam naj si izdelajo pripomoček iz zobotrebcev. Naredijo 9 snopičev po 10, ki jih zvežejo s kuhinjsko elastiko. Snopiči predstavljajo desetice. 10 zobotrebcev pa pustijo nepovezanih in le-ti predstavljajo enice. Zobotrebce imajo pospravljene v vrečki ali škatlici v torbi in pri vsaki uri matematike jim lahko pomagajo pa naj bo to najprej pri številskih predstavah in kasneje pri računanju. 



 

LINK KOCKE

 Link kocke so eden izmed najbolj uporabljenih učnih pripomočkov v moji učilnici v 1.razredu. Z njimi urimo številske predstave, računamo in ustvarjamo. 

Tokrat smo jih uporabili za predstavitev števil do 20. Vsaj učenec je dobil po dve desetici link kock. Na sredini kroga je izžrebal kartico s številom in to število predstavil z link kockami. Kasneje nato urimo velikostne odnose glede na desnega soseda. Iščemo predhodnih in naslednik danemu številu, ugotavljamo za koliko manj/več imamo kock kot sosed...




RAČUNSKA SESTAVLJANKA

Računska sestavljanka je sestavljanka, kjer morajo učenci račune postaviti k pravilnemu rezultatu, ki je na sredini kroga ter čim hitreje sestaviti svoj krog.
Na papir narišemo krog in okoli njega še večji krog. V kolobar narišemo s črtami posamezne dele sestavljanke in vanje napišemo račune, ki nam dajo za rezultat številko, ki jo napišemo v sredino kroga. Dele z računi pobarvamo. Celoten krog plastificiramo in nato razrežemo. Naredimo več krogov z različnimi rezultati. 



 V obroč postavimo račune. Nekaj korakov stran pa kroge z rezultati, da se učenci ob računanju še malce razgibajo. Lahko delajo tudi v skupinah kot štafetno igro. Katera skupina najhitreje sestavi vse kroge?

SEŠTEVAMO IN ODŠTEVAMO

 V 1.razredu se učenci spoznajo s pojmoma seštevanje in odštevanje. Na Pinterestu sem našla zanimivo idejo in jo malce prilagodila. Nekaterim učencem sta ta dva pojma včasih težko razumljiva. S konkretnimi pripomočki pa ju kaj hitro razumejo in razlikujejo.



Za izdelavo potrebujemo dve škatli od čevljev. Ena naj bo večja (npr. od otroških škornjev), druga pa manjša (npr. od balerink). Poleg tega potrebujemo še barvni karton, akrilne barve, dva tulca toaletnega papirja, črne samolepilne nalepke ter 10 žogic za namizni tenis.
Na večjo škatlo nalepimo dva tulca ter med njiju postavimo znak plus. Na spodnjo škatlo pa znak je enako. Na nalepki napišemo števila. Za dani prikaz tako v lev tulec vržemo dve žogici, v desnega pa eno. Učenec prešteje koliko žogic je skupaj v škatli z znakom je enako.
Pri oštevanju pa potrebujemo manjšo škatlo (uporabimo kar isto kot pri seštevanju, le da jo obrnemo na glavo). Na spodnji strani izrežemo 10 lukenj, ki naj bodo malce manjše kot žogice, da takoj ne padejo v škatlo. Na škatli naj bo znak minus med dvema nalepkama. Na nalepki napišemo števila. Za dani prikaz tako nastavimo 4 kroglice ter nato eno s kladivcem potolčemo, da pade v luknjico. Koliko žogic je še ostalo?


ČRKOVNI VRTILJAK

 Pred dvema letoma je bila ena od najpopularnejših igrač v našem razredu fidget spinner. Zato sem se odločila, da bo uporabljen tudi pri eni od  didaktičnih iger. Spinnerje je prijazno v šolo nosila ena od sodelavk, zato sem si dva izposodila in nastal je črkovni vrtiljak. 



Ker smo učitelji ekološko naravnani, drugače nas močno boli denarnica, je tudi črkovni vrtiljak narejen iz materialov, ki sem jih našla doma in bi v nasprotnem primeru romali na odpad. Podloga je narejena iz vezane plošče. Pobarvala sem jo z akrilnimi barvami in narisala nekaj okraskov. Kaj drugega kot čebelice. Na zameške od mleka sem zapisala vse črke abecede in jih prilepila v krogu na podlago. Najbolje je lepiti s tekočim univerzalnim lepilom. Na sredino sem prilepila fidget spinnerja in na en del dodala plastično palčko od kave ter manjši kartonček trikotne oblike, da sem dobila puščico.
Učenec spinnerja zavrti in na črko, kjer se ustavi puščica, pove besedo ali pa v razredu/v košari poišče predmet, ki ima to črko/glas na začetku/na koncu ali na sredini. Odvisno kakšno pravilo postavimo in kaj urimo. 


ABECEDNI ČEBELNJAK

V 1.razredu veliko delamo na glasovih in glasovni analizi besed. Zato sem izdelala abecedni čebelnjak. Zakaj ravno čebelnjak? Delamo namreč po učbenikih in delovnih zvezkih Lili in Bine in tema celotnega razreda je bila povezana s čebelami. 
Vsaka črka abecede ima tako svoj list. Nanj nalepim po eno sličico predmeta, ki se začne na dano črko ter napišem vse štiri abecede, čeprav v prvem razredu spoznamo le veliko tiskano. Tako učenci počasi ozaveščajo to, da obstaja več vrst črk, njihovo obliko. Tisti učenci, ki pa so sposobnejši, pa se lahko tudi učijo pisanje drugih abeced. 
Ko spoznavamo določen glas in črko nato učenci iz reklamnih letakov, starih revij, Cicibanov ... izrežejo sličice predmetov, ki se začnejo na dani glas in jih prilepijo na pravo mesto v čebelnjaku. Na koncu šolskega leta je čebelnjak poln. Seveda lahko tudi dodajajo sličice na prostorčke k črkam, ki smo jih že spoznali, če jih najdejo kasneje. Tako tudi vedo katere črke smo že spoznali. 



 

VSE NAJBOLJŠE ZA TE ...

Pred dvema letoma sem obiskala enega od montessorijevih seminarjev. Tale krog sem spoznala tam in z njim praznujemo rojstne dneve. Ni pa ta krog namenjen le praznovanju, ampak se z njegovo pomočjo učenci učijo tudi imena mesecev, letnih časov ter značilnosti le-teh. Res super zadeva. Dobro bi bilo sicer še to, če bi ga imeli lahko ves čas nalepljenega na tleh in ga ne bi bilo potrebno ves čas postavljati. 



 

BRALKO

 V 2.razredu dajem velik poudarek branju. Vsako jutro, ko se prične pouk in učencem pregledujem domačo nalogo, oni vzamejo iz torbe ali razredne knjižnice knjigo in berejo vsaj 5 minut. Tako se umirijo in lahko pričnemo potem s šolskim delom. Vsak dan naj bi brali tudi doma. Beremo knjige za bralno značko. V podaljšanem bivanju gredo vsak teden v knjižnico. Skupaj gremo v šolsko knjižnico tudi v času pouka. Obiščemo pa tudi krajevno knjižnico, ki je od šole oddaljena manj kot 100 korakov. Velikokrat jim prebrem tudi kakšno pravljico kar tako, za lep dan, ker sem našla kakšno zanimivo slikanico. Beremo na deževen dan, ker ne moremo ven na igrišče.

Pri branju pa nas spodbuja naš Bralko. Bralko je knjižni črv, ki učencem učenje branja naredi lažje, kasneje pa tudi zabavno. Bralkota učenci prvič spoznajo že v 1.razred na dnevu dejavnosti S črkami na pot, saj jih on popelje skozi vse zanimive naloge. 

Več o tem dnevu pa si lahko preberete v eni od predhodnih objav. 



ZMOREM

 Vsak od nas kdaj potrebuje kakšno spodbudno, motivacijsko besedo in tako se je porodila ideja, da učencem ob začetku šolskega leta pripravim majhno presenečenje. Že na morju sem na plaži nabrala majhne kamenčke. Doma sem na njih napisala besedo zmorem z vodoodpornim flomastrom. Kamenčke sem stresla v čarobno vrečko. Na prvi šolski dan, ko smo se z učenci zopet srečali po poletnih počitnicah, sem jim povedala, da sem tudi v času svojega dopusta mislila na njih. 

Učenci so nato iz čarobne vrečke vzeli vsak po en kamenček. Povedali sem jim, da ko jim bo hudo, ko ne bodo vedeli kako naprej, ko ne bodo verjeli vase... naj pogledajo kamenček in si rečejo, da zmorejo. Kamenček so večinoma nato dali v puščico, nekateri v žep, nekateri pa doma na pisalno mizo, kjer pišejo domačo nalogo. 



POZDRAVČEK PO DOOOOLGEEEM ČASU

 Ojoj, koliko časa je že minilo od takrat, ko sem se vam zadnjič oglasila. V tem šolskem letu sem po 14 letih malce izpregla in tako bom imela sedaj več časa za objave, saj imam oddelek podaljšanega bivanja. Bo pa žal nastalo manj učnih pripomočkov, a hkrati bo več objav ugank, pesmi, socialnih in drugih iger.

Nekaj današnjih objav je iz preteklega šolskega leta. Žal le do marca, saj nam je potem tale gospa Korona zaukazala, da učnih pripomočkov ne smemo deliti, se jih dotikati, jih uporabljati ... Učni pripomočki v moji omari so tako žalostno samevali in se konec šolskega leta preselili na podstrešje, kjer čakajo na naslednje šolsko leto, ko bom, upam da, spet skočila v prvi razred.

Bitmoji Image